Görme engeline rağmen işini aşkla sürdürüyor

Gümüşhane’de 80 yaşındaki annesiyle birlikte yaşayan 53 yaşındaki İsmail Kahya, görme yetisini kaybetmesine rağmen besledikleri büyükbaş hayvanların bakımını yapıyor. Zor şartlar altında yaşayan anne ve oğul yardım bekliyor.

Görme engeline rağmen işini aşkla sürdürüyor

Gümüşhane’nin Mescitli Köyü Ayranlı Mahallesi’nde yaşayan İsmail Kahya (53), çocuk yaşlarda geçirdiği ‘Retinitis Pigmentosa’ halk dilinde de ‘Tavuk Karası’ olarak adlandırılan hastalık nedeniyle görme yetisini kaybetmeye başladı.

Annesi Memnune Kahya (80) ile birlikte zor şartlara rağmen mahallede hayatını sürdüren İsmail Kahya son 5 yılda ise hastalığının ilerlemesi nedeniyle görme yetisini neredeyse tamamen kaybetti.

gorme-engeline-ragmen-isini-askla-surduruyor.jpg

Yöre halkı tarafından Ayranlı Yaylası olarak da adlandırılan bölgede yaz kış demeden yaşayan ve özellikle kış aylarında mahallenin tek sakini olan anne ve oğlu geçimlerini devletten aldıkları yardımlar ve hayvancılıkla sürdürmeye çalışıyor.

Annesinin yaşı nedeniyle artık yapamadığı işleri yapan İsmail Kahya, görmeyen gözlerine rağmen yolları ezberleyerek ahırda bulunan büyükbaş hayvanların yemini ve suyunu veriyor, odun ve ot taşıyor.

Oğlu İsmail Kahya’nın küçük kardeşinin de görme engelli olduğunu söyleyen anne Memnune Kahya ise yardım istiyor.

gorme-engeline-ragmen-isini-askla-surduruyor-001.jpg

“YOLLARI EZBERLEYEREK GİDİYORUM, ZOR OLMUYOR”

Günlük hayatında yaptığı işleri yolları ezberleyerek yaptığını söyleyen İsmail Kahya (53), “Eskiden görüyordum son 4-5 senedir göremiyorum, Tavuk Karası olduğumu söylediler. Doktora götürdüler beni tedavi olursam görebileceğimi söylediler. Günlük hayatta hayvanlarla uğraşıyorum, onlara su içiriyorum. Odunları taşıyorum bazen yapamıyorum gözüm görmediği için annemler yardım ediyor, iple birlikte ot taşıyorum. Önceden her yere gidebiliyordum artık gidemiyorum. Çobanlık da yapıyordum uzun süredir yapamıyorum. Yolları ezberleyerek gidiyorum zor olmuyor. Yanlış gidiyorum bazen sonra geri dönüyorum kendimi bir şekilde idare ediyorum” dedi.

“GÖZLERİNDE SORUN VAR AMA HAYAT ZOR, MECBUR YAPMAK ZORUNDA”

Eşinin hayatını kaybettiğini ve bir oğlunun daha görme engelli olduğunu ifade eden Memnune Kahya (80), “İsmail oğlumla beraber burada yaşıyoruz. İsmail ev işlerini yapıyor hayvanlara bakıyor bana yardımcı oluyor. Uğraşıyoruz beraber, köy işi zor. Gözlerinde sorun var ama hayat zor, hayat pahalı. Mecbur yapmak zorunda ben yaşlandım, çocuklarım hep hasta, babaları yok. İsmail’in küçük kardeşi de hasta, böbrek rahatsızlığı vardı nakil oldu. O hiç göremiyor” ifadelerini kullandı.

gorme-engeline-ragmen-isini-askla-surduruyor-002.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.