Konyalı siyasetçi İsveç'te 1. sıradan milletvekili adayı gösterildi

İsveç'in Linköping kenti Çevre ve Enerjiden Sorumlu Belediye Başkanı Konyalı Muharrem Demirok, 2022 genel seçimlerinde Merkez Partisi (C) tarafından birinci sıradan milletvekili adayı gösterildi.

Konyalı siyasetçi İsveç'te 1. sıradan milletvekili adayı gösterildi

İsveç'in Linköping Çevre ve Enerjiden Sorumlu Belediye Başkanı Konyalı Muharrem Demirok, Merkez Partisinin Östergötland bölgesi birinci sıra milletvekili adayı oldu.

11 Eylül'de yapılacak seçimlere hazırlanan Demirok, Çevre ve Enerjiden Sorumlu Belediye Başkanlığı görevini 12 yıldır yürüttüğünü belirterek "Türk kökenli bir siyasetçi olarak uzun yıllar politikayla uğraşıyorum. Geçen yıl milletvekilliğini kıl payı kaybettim. Bu sene büyük ihtimalle kazanacağım. Zira, partimiz bölgeden en az 1 milletvekili çıkarıyor." ifadelerini kullandı.

KULU'DAN MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞINA

Konya'nın Kulu ilçesinden İsveç'e gelen bir işçi ailesinin bu ülkede doğan bir çocuğu olduğunu aktaran Demirok, "Çift kültürlü biri olarak İsveç'te yaşayan 50 bin Kululu hemşehrilerimi temsil ettiğimin bilinciyle parlamentoda iyi çalışmalar yapacağımı düşünüyorum." dedi.

İSVEÇ'İN "EN ÇEVRECİ" KENTİ

Demirok, Linköping'i, İsveç'in "en çevreci" şehri haline getirdiklerini belirterek iki geri dönüşüm tesisiyle şehrin sıcak su, elektrik ve ısınma ihtiyacının yüzde 90'ını çöpten elde ettiklerini söyledi.

2025'e kadar yüzde 10'luk petrol kullanımını tamamen sıfırlamayı amaçladıklarını dile getiren Demirok, "İsveç'te fosil yakıtların kullanımına son verilmesi yönünde büyük adımlar attık. Çöplerin yakıta dönüştürülmesi yoluyla evlerin elektrik ve ısınma ihtiyacını sağlamada İsveç'in en başarılı şehri olduk." diye konuştu.

MUHARREM DEMİROK KİMDİR?

Muharrem Demirok Türk kökenli İsveçli siyasetçi. Linköping Belediyesi Çevre ve Toplum Planlamasından sorumlu Belediye Başkanı. Merkez Parti (Centerpartiet) MKYK Üyesi. Babası 1974'te Konya'dan İsveç'e işçi olarak gitti. Stockholm'un Hunddinge Belediyesinde dünyaya gelen Muharrem Demirok Liseden sonra Linköping Üniversitesi'de Toplum Planlama eğitimi aldı. Demirok evli ve ikiz çocuk babasıdır. Demirok 2004 senesinde partisine üye oldu. 1 Nisan 2009'da Linköping Belediyesi'nin on bir Belediye Başkanı'ndan birisi olup, Çevre ve Toplum Planlamasından sorumlu Belediye Başkanı olarak göreve geldi.

basliksiz-1.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.