Özbekistan, Rusça olan resmi dilini Türkçe olarak değiştirdi

Özbekistan'da, iki yıl önce çıkardığı yasa devreye girdi ve Kiril alfabesi yerine 1 Ağustos’tan itibaren yazışmalar ve tabelalarda Latin Alfabesinin kullanılacağını duyurdu.

Özbekistan, Rusça olan resmi dilini Türkçe olarak değiştirdi

Özbekistan, Özbek dilinin yazılı konuşma normlarının ve kurallarının geliştirilmesi ve Latin alfabesine dayalı Özbek alfabesinin tam olarak uygulanması üzerine çalışmaların hızlandırdı. 1 Ağustos'tan itibaren yazışmalar ve tabelalara Latin Alfabesi getiriliyor.

Özbekistan'da şu anda kullanılan iki alfabe var: Kiril ve Latin. Ülkede bir takım sorunlara yol açtığından Özbekistan Cumhurbaşkanı, 21 Ekim 2019 tarihinde “Özbek Dilinin Devlet Dili Olarak Prestijini ve Konumunu Artırmanın Önemi Hakkında”ki Kararnamesini imzaladı. Alınan kararlar Özbekçenin devlet dili olarak gelişmesi ve yaygın kullanılmasını destekleme yönünde olduğu belirtildi.

Özbekistan Kültür Bakanı Danışmanı Prof. Dr. Marufjon Yuldashev, ''Özbekistan’da en büyük sorun çift alfabeden yararlanılması idi. 30 senedir Kiril ve Latin yazılarını kullanıyorduk. Bu bir takım sorunları ortaya çıkarıyordu. Öğrenciler ilkokuldan Latin alfabesini kullanırken üniversite ve iş yerlerinde Kiril alfabesi yaygındı. 1 Ağustos 2021 tarihine kadar bu sorun kalkmış olacak. Devlet kurumlarının adları, mühürleri, basın-yayın kuruluşları, yayınevleri tamamen Latin alfabesine geçiyor'' dedi.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, "Kardeş Özbekistan’ı Tebrik ederiz" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl hazırlıklarına başlanan karar öncesi açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Özbeklerin Özbekistan toplumunda 'azınlık' statüsünde olduğunu belirtmişti.

Moskova yönetimi ayrıca, eski bir Sovyet Cumhuriyeti olan Özbekistan'ı tarih, zaman ve ikili ilişkilerin kalitesine tam karşılık olarak Rusça'nın resmi kullanımını korumaya çağırmıştı.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya verdiği yanıtta, Moskova yönetiminin ülkenin iç işlerine müdahale ettiğini vurgulamıştı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.