Dünyanın en iyi üniversiteleri açıklandı! Listede Konya da var

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education, dünyadaki en iyi üniversiteleri açıkladı. Türk üniversiteleri üç ayrı göstergede dünyada ilk 10’a girdi. Selçuk Üniversitesi de sıralamada 201-300 bandında yer aldı.

Dünyanın en iyi üniversiteleri açıklandı! Listede Konya da var

YÖK Başkanı Erol Özvar, İngiltere merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu THE’nın 2024 Dünya Üniversiteler Etki Sıralaması genel sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Türkiye’den 2 üniversite ilk 100 de, 4 üniversite ilk 200 de ve 8 üniversite ilk 300’de yer aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 34., Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 88. sırada yer alarak ilk 100’e girmeyi başardı.

İlk 100’de yer alan İTÜ ve ODTÜ ile birlikte Abdullah Gül Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi sıralamada 101-200 bandında yer alarak ilk 200’de yer alan 4 Türk üniversitesi oldu.

Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi de sıralamada 201-300 bandına girmeyi başardı.

Böylece Türkiye’den 2 üniversite ilk 100’e girerken, ilk 200’de 4, ilk 300’de 8 üniversitemiz yer aldı. İlk 1000’de yer alan üniversite sayımız ise 42 olarak gerçekleşti.

GENEL KATEGORİDE İLK 300'DE YER ALAN TÜM TÜRK ÜNİVERSİTELERİ

dunyanin-en-iyi-universiteleri-aciklandi-listede-konya-da-var.png

THE, 2024 yılında 125 ülke ve bölgeden toplam 2.152 üniversiteyi araştırma, yönetim, sosyal yardım ve öğretim olmak üzere dört alanda ve 17 göstergede değerlendirdi.

Söz konusu göstergelerden üçünde Türk üniversiteleri dünyada ilk 10’a girdi. İTÜ “Nitelikli Eğitim” (Erken yaşlara ve hayat boyu öğrenmeye katkıda bulunma ve kapsayıcı eğitim taahhüdü) kategorisinde 5. sırada yer alırken, Abdullah Gül Üniversitesi “Yoksulluğa Son” (Açlıkla ilgili araştırma, gıda sürdürülebilirliği üzerine öğretim ve kampüste ve yerelde gıda israfı ve açlıkla mücadele taahhüdü) kategorisinde 5., “İklim Eylemi” (iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir bir geleceğin teşvik edilmesi taahhüdü) kategorisinde 7. oldu.

Söz konusu göstergelerden üçünde Türk üniversiteleri dünyada ilk 10’a girdi. İTÜ “Nitelikli Eğitim” kategorisinde 5. sırada yer alırken, Abdullah Gül Üniversitesi “Yoksulluğa Son” kategorisinde 5., “İklim Eylemi” kategorisinde 7. oldu.

TÜRKİYE 16 ÜNİVERSİTE İLE İLK 200’DE EN FAZLA ÜNİVERSİTEYE SAHİP ÜLKE

Türkiye, 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 15'inde ilk 100'de 1 üniversite ile kaliteli eğitimde 7 üniversite ile ilk 100'de ve 16 üniversite ile ilk 200'de en fazla üniversiteyle sıralamada yer alan ülke. Türkiye iyi sağlık ve refah alanında 51,9 ile en yüksek ortalama puanı aldı.

Öte yandan Türkiye 100 üniversitesi ile sıralamada Hindistan’ın ardından dünyada en çok üniversiteye sahip ikinci ülke oldu. Türkiye’den geçen yıl 84 üniversite sıralamaya girmişti.

PHİL BATY’DEN TÜRK ÜNİVERSİTELERİNE ÖVGÜ

THE Küresel İlişkiler Sorumlusu Phil Baty Türk üniversitelerinin THE’nın 2024 Etki Sıralaması'ndaki konumundan özellikle etkilendiğini belirterek "Türkiye 100 üniversite ile dünyada en çok üniversiteye sahip ikinci ülke olarak, BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu sosyal ve ekonomik etki yaratma konusunda saygınlığını ortaya koyuyor." dedi.

Baty "Bununla birlikte Türk üniversitelerinin üç ayrı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinde ilk 10'a girmesi son derece etkileyici bir başarıdır. Sıralamada geçen yıla kıyasla 447 üniversitenin daha yer aldığı ve dünya çapında rekabetin önemli ölçüde arttığı bir ortamda bu daha da etkileyici." değerlendirmesinde bulundu.

Sıralamada Western Sydney Üniversitesi dünya genelinde en iyi üniversite olurken, Avustralya genel kategoride ilk 10'da dört üniversite ile en fazla üniversiteye sahip ülke oldu; onu ikişer üniversite ile İngiltere ve Kanada izledi. İngiltere 25 üniversite ile ilk 100'de en fazla üniversiteye sahip ülke oldu.

dunyanin-en-iyi-universiteleri-aciklandi-listede-konya-da-var.jpeg

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.