Duyan oraya koşuyor! Konya’daki yanan toprak alanında tehlikeli seyir

Konya'nın Karapınar ilçesinde yıllar önce kuruyan göl yatağında toprak içten içe yanmaya devam ediyor. Mahalle halkının tedirginliği sürerken, haberi duyan, çoluk çocuk bölgeye koşuyor.

Karapınar ilçesi Kayalı Mahallesi yakınındaki göl yatağında yer yer dumanları fark eden vatandaşlardan Durmuş Akkuz, çobanlar tarafından ateş yakıldığını düşünüp dumanları takip etti.

Toprağın içten içe yandığını görünce büyük şaşkınlık yaşayan Akkuz, gördüklerini cep telefonu kamerasıyla kaydedip yetkililere ihbarda bulundu.

duyan-oraya-kosuyor-konyadaki-yanan-toprak-alaninda-tehlikeli-seyir.jpg

METAN GAZI KAYNAKLI

Mahalle Muhtarı Muharrem Güdal, AFAD ekiplerinin yaptığı inceleme sonucu, yanmanın metan gazı kaynaklı olduğunun tahmin edildiği yönünde bilgi aldıklarını söyledi.

DUYAN ORAYA KOŞUYOR

AFAD ekiplerinin, sıcaklığı belirli bir alanda tespit ettiğini anlatan Güdal, şunları kaydetti:

"Köye doğru bu sıcaklık düşüyor. Çok büyük bir tehlike arz etmediğini söylediler. İncelemeler sürecek. Suların çekilmesine bağlı oluşan metan gazının oksijenle reaksiyonu ile yanmanın meydana gelebileceği yönünde öngörüde bulundular. Şu anda büyük bir tehlike görülmüyor ancak insanların fazla yaklaştırılmaması yönünde tavsiyede bulundular. Mahallede duyan buraya geliyor. Duyuruda bulunacağız. İnsanları buraya yaklaştırmayacağız."    

duyan-oraya-kosuyor-konyadaki-yanan-toprak-alaninda-tehlikeli-seyir-001.jpg

YILLARDIR ÇOBANLARIN YAKTIĞI ATEŞ ZANNEDİYORLARMIŞ

Daha önce böyle bir olayla karşılaşmadığını belirten Güdal, "Burası eski göl yatağı. 15-20 yıl öncesine kadar bu alan suyla doluydu. Daha sonra çökmeler ve yer yer derin yarıklar oluşmaya başladı. Burada yıllardır dumanlar görüyorduk ancak çobanların ısınmak için ateş yaktığını düşünüyorduk. Meğer burası kendi kendine yanıyormuş. Dün fark ettik. Toprağa el değemiyorsunuz, alevleri görüyoruz." diye konuştu.

duyan-oraya-kosuyor-konyadaki-yanan-toprak-alaninda-tehlikeli-seyir-003.jpg

ÇOCUKLARIYLA, YANAN TOPRAĞI GÖRMEYE GELDİ

Bölgeye çocuklarıyla gelen çiftçi Nuri Peker ise uzun yıllardır yer yer dumanları gördüklerini ancak toprağın içten içe yanacağını tahmin etmediklerini söyledi.

duyan-oraya-kosuyor-konyadaki-yanan-toprak-alaninda-tehlikeli-seyir-004.jpg

Önceki akşam sosyal medya ve haber sitelerinden haberi okuduğunda evinin de yakın olması nedeniyle büyük tedirginlik yaşadığını anlatan Peker, "Daha önce böyle bir şey görmedim. Toprağı elime aldım, çok sıcaktı. Çocuklarım da meraklandı, heyecanlandı. Tehlikeli ama görmek istedik. Sabaha kadar da tereddütlü yattım. Ne olduğunu bilmiyorduk." ifadelerini kullandı.

duyan-oraya-kosuyor-konyadaki-yanan-toprak-alaninda-tehlikeli-seyir-002.jpg

duyan-oraya-kosuyor-konyadaki-yanan-toprak-alaninda-tehlikeli-seyir-005.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.