EYT teklifi bugün Meclis'e sunuldu! Ne zaman yasalaşacak, ilk maaş ne zaman alınacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili yasa teklifi bugün Meclis Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin kanun teklifinin haftaya yasalaşacağını söyledi.

EYT teklifi bugün Meclis'e sunuldu! Ne zaman yasalaşacak, ilk maaş ne zaman alınacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin detaylarını açıkladı.

Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasal düzenlemesini yapacağız dedik. Bunu 2021 yılında 2022 bütçesi görüşülürken bunları ifade etmiştik. İşte bugün şu anda EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı'na sunuyorlar hayırlı olsun.

5 milyon çalışanı kapsayan EYT düzenlemesini Meclis Başkanlığı'na sunduk. 4 maddeden oluşan bir teklif. Teklif, yalın, sade, uygulanabilirliği basit, en genel şekilde hakları genişletici bir düzenlemeyi ihtiva ediyor.

Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekli olacak. Çalışan emekli için 5 puan destek primi verilecek. Taşerondan kadroya geçene emeklilik şartı kalkıyor.

Biz bugün teklifimizi bahsettiğimiz gibi cuma günü son toplantımızı yaptık. Sabah itibarıyla sunuma hazır hale getirdiler. 4 maddeden oluşan teklif, Resmi Gazete'de yayımlandığında yürürlüğe girecek. 5 milyona yakın insanımızı süreç içinde etkileyecek. 2 milyon 250 bine yakın insanımız 2023 yılında emekliliği hak edecek.

Prim gününü şu andaki mevzuata göre, çalışma süresini dolduran çalışanlar yaş şartı olmaksızın emekliliği hak edebilecekler. Bu hafta Plan Bütçe Komisyonu'nda teklifimizi görüşmeyi planlıyoruz.

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK, İLK MAAŞ NE ZAMAN ALINACAK?

Hızlı geçsin diye başka ilavede bulunmadan sadece EYT'nin düzenlenmesine ilişkin maddeleri içeriyor. En geç haftaya salı ya da çarşamba günü bu konuda Genel Kurul'da yasalaşmasını öngörüyoruz. Şubatta yasalaşarak yürürlüğe girecek. Emeklilik başvuruları e-Devlet'ten yapılacak.

Mevcut yürürlükteki mevzuata göre emeklilik dilekçelerinin başvuru tarihinden itibaren takip eden ay başı itibarıyla emekli maaşına hak kazanır. Mart itibarıyla şubatta başvuran bütün emeklilerin martta maaşlarını alabilme imkanları söz konusudur."

ak-parti-grup-baskanvekili-muhammet-emin-akbasoglu.jpeg

EYT KANUN TEKLİFİ

İşte, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı KHK'da değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi EYT düzenlemesinin tam metni:

eyt-teklifi-bugun-meclise-sunuldu-ne-zaman-yasalasacak-ilk-maas-ne-zaman-alinacak.jpgeyt-teklifi-bugun-meclise-sunuldu-ne-zaman-yasalasacak-ilk-maas-ne-zaman-alinacak-001.jpg

 

eyt-teklifi-bugun-meclise-sunuldu-ne-zaman-yasalasacak-ilk-maas-ne-zaman-alinacak-002.jpg

eyt-teklifi-bugun-meclise-sunuldu-ne-zaman-yasalasacak-ilk-maas-ne-zaman-alinacak-003.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.