Konya’da Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi

Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi sertifikası alabilmek için 15 farklı ilinden Konya’ya gelen 51 eğitici kursiyer adayı, zorlu sürüş eğitimlerinden geçti. Eğitmen statüsü almaya hak kazanan kursiyerlerin ambulans sürücülerine eğitim verebilecek.

Konya’da Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi

Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi (ASGE) sertifikası alabilmek için 15 farklı ilinden Konya’ya gelen 51 eğitici kursiyer adayı zorlu sürüş eğitimlerinden geçmeyi başardı.

Eğitici eğitimi sonunda eğitmen statüsü almaya hak kazanan kursiyerlerin kendi şehirlerindeki 112 Acil Servis Hizmetlerinde görev yapan ambulans sürücülerine eğitim verebilecekleri öğrenildi.

Özel olarak oluşturulan parkurda ambulans sürücülerinin, özellikle yoğun trafikte yapacakları manevralarda direksiyon hâkimiyetini koruyarak hızlı ve kontrollü sürüş becerisi kazanmaları için verilen eğitimlerde "Ambulansların mekanik özellikleri, basit arizaların tanımlanması ve önlenmesi, araç güvenlik sistemlerinin kullanımı, ambulanslarda hız problemleri ve araç kontrolü, olağandışı yol ve hava şartlarında ambulans kullanabilme, kazadan kaçış, panik fren, takip mesafesi, güvenli sollama, ayna kullanımı ve derinlik algısının geliştirilmesi, ambulans yangınlarını önleme" gibi birçok konu uygulamalı olarak gösterildi.

konyada-ambulans-surus-guvenligi-egitici-egitimi.jpg

Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu arkasında yer alan otopark alanında devam eden ASGE alanına gelerek kursiyerlere verilen eğitimler hakkında Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin’den bilgi alan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, ambulans şoförlerine verilen sürüş güvenliği eğitiminin önemine değindi. 112 acil sağlık hizmetleri ambulansının olay yerine hızlı ulaşması ve hastayı güvenle hastaneye yetiştirmesi amacıyla ASGE eğitimlerinin verildiğinin altını çizen Koç, “Gerek acil sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan personelimizin gerekse de hastalarımızın güvenli bir şekilde sağlık kuruluşlarımıza ulaştırılması, en az sunulan tıbbi tedavi ve yapılan doğru müdahale kadar önem arz etmektedir.” dedi.

konyada-ambulans-surus-guvenligi-egitici-egitimi-001.jpg

Ambulans sürücülerinin yaptığı işin niteliği ve sunulan hizmetin zorluğu bakımından birtakım özel sürüş bilgisi ve becerisine sahip olmak zorunda olduğunu vurgulayan Koç,  ASGE Eğitici Eğitiminin 2 günü teorik 3 günü pratik olmak üzere toplam 5 gün sürdüğünü söyledi. 5 gün sonunda yapılan eğitici eğitimi sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika ve teşekkür belgeleri Koç tarafından takdim edildi.

konyada-ambulans-surus-guvenligi-egitici-egitimi-002.jpg

konyada-ambulans-surus-guvenligi-egitici-egitimi-003.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.