Türkiye’nin 2. büyüğü Konya OSB’de dönüşüm buluşması

740 fabrika ve 31 milyon metrekare alanıyla Türkiye’nin 2. büyük OSB’si olan Konya, Sanayide Dönüşüm Buluşmaları etkinliğine ev sahipliği yapıyor. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “Dijital ve yeşil dönüşüm geleceğin sanayi politikasıdır” dedi.

Türkiye’nin 2. büyüğü Konya OSB’de dönüşüm buluşması

OSBÜK’ün destekleri, Vodafone Business ve Akbank ana sponsorluğunda, Impacta partnerliğinde ve Netoloji Yazılım platin sponsorluğunda Sanayide Dönüşüm Buluşmaları etkinliği Konya OSB ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasında iş dünyasının önemli bir dönüşüm geçirdiğini vurgulayan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, özellikle pandemi dönemi ile tüm işletmelerin yeni kavramlar, yeni üretim teknikleri ve yeni pazarlama metotlarıyla tanıştığının altını çizdi. Firmaların da dijitalleşme başta olmak üzere her alanda çok ciddi dönüşümün içerisinde olduğunu söyleyen Kütükcü, “Bu dönüşüm süreci tüm işletmelerimiz için artık kaçınılmaz. Bu sürece ne kadar hızlı adapte olabilirsek, o kadar rekabetçi oluruz. Bugün Türkiye’de sayıları 401’e ulaşan OSB’lerimizde 67 bin fabrikamız üretim yapıyor. Edirne’den Kars’a bu 67 bin fabrikamızın her birinde, dijital dönüşüm ve yeşil dönüşüm faaliyetlerini kapsayan ikiz dönüşüm sürecini adım adım başlatmamız ve yönetmemiz lazım” dedi.

turkiyenin-2-buyugu-konya-osbde-donusum-bulusmasi.jpg

“DİJİTAL VE YEŞİL DÖNÜŞÜM GELECEĞİN SANAYİ POLİTİKASIDIR”

Konya OSB’nin 740 fabrika ve 31 milyon metrekare alanıyla Türkiye’nin 2. büyük OSB’si olduğunu aktaran Kütükcü, bölgede makineden otomotive, savunma sanayiinden gıdaya kadar 40 farklı sektörde üretim yapıldığını söyledi. Dijitalleşme konusunda atılacak her adımın, şehrin sektörel rekabetçiliğini korumak için son derece kritik öneme sahip olduğunu kaydeden Başkan Kütükcü, “Dijitalleşme iş süreçlerini değiştiriyor, üretim ve istihdamı etkiliyor. Artık yeşil dönüşüm de geldi kapımıza dayandı. İşletmelerimizin karbon emisyonlarını düşürmek gibi zorunluluk ortaya çıktı. Eğer bu sürece intibak edemezsek ya çok yüksek karbon vergileri ile karşı karşıya kalacağız ya da en büyük pazarımız Avrupa’daki ticaretimiz zarar görecek. Dolayısıyla, dijital dönüşüm de yeşil dönüşüm de geleceğin sanayi politikasıdır. Bunun için tüm işletmelerimize, dijital ve yeşil dönüşüme hızlı şekilde hazırlanma çağrısında bulunmak istiyorum. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak, bu büyük dönüşümde her zaman sanayicilerimizin yanında olmayı sürdürerek, OSB’lerimizi Türk sanayisinin dönüşümünde öncü yapacağız” ifadelerini kullandı.

turkiyenin-2-buyugu-konya-osbde-donusum-bulusmasi-001.jpg

“OSBÜK, OSB’LERİN YEŞİL VE DİJİTAL ALANDAKİ DÖNÜŞÜMÜNE DESTEK OLMAYI SÜRDÜRECEK”

OSB’lerin Türk sanayisinin dönüşümünde öncü olması konusunda pek çok projenin hayata geçirildiğinin altını çizen Kütükcü, sözlerini şöyle tamamladı: “Düzenlediğimiz eğitimler, katıldığımız fuar ve zirvelerle sanayicilerimizin farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye’deki tüm OSB sanayicilerimizin verilerini depolayabileceği, 7 gün 24 saat ulaşarak proseslerini yönetebilecekleri, yüzde 100 yerli ve milli OSBÜK Bulut Projesi’ni hayata geçirdik. Kurduğumuz OSBÜK Enerji İzleme Sistemi ile OSB’lerimizin enerji tüketimlerini anlık takip ederek, devletimizin yatırım politikalarına katkıda bulunur hale geldik. Vodafone ile Bu Atıklar Kod Yazıyor Projesini hayata geçirdik. Burada topladığımız elektronik atıklarla okullarımıza kodlama sınıfları kazandırarak, yine dijital dönüşümü gerçekleştirecek çocuklarımıza önemli bir dokunuş yapıyoruz. Öte yandan yine Vodafone ile OSB’lerde Dijital Dönüşüm Programı’nı hayata geçirdik. Yetiştirdiğimiz 1000 Dijital Elçi sayısını, bu yıl 2 bine çıkarıyoruz. Bu eğitim programı ile, organize sanayi bölgelerimizin, sanayicilerimizin dijitalleşme yetkinlikleri çok daha üst seviyelere çıkacak. İnşallah bu tür çalışmalarımıza aralıksız devam ederek, OSB camiamızın hem yeşil dönüşümünü hem dijital dönüşümünü birlikte sağlayacağız.”

Program, katılımcıların konuşmaları ve dijital alandaki panellerle devam etti.

turkiyenin-2-buyugu-konya-osbde-donusum-bulusmasi-002.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.