Konyalı arıcı dedektif gibi 200 kilometre iz sürüp, çalınan arılarını buldu

Konyalı arıcı İsmail Hakkı İç’in bahçesindeki 34 kovan, geçtiğimiz Kasım ayında çalındı. Dedektif gibi iz süren İç, kovanlarından 28’ini 200 kilometre uzaklıktaki Manavgat’ta buldu.

Konyalı arıcı dedektif gibi 200 kilometre iz sürüp, çalınan arılarını buldu

İsmail Hakkı İç, Konya’nın Sulutas Mahallesinde arıcılıkla uğraşıyordu. İç’in 50 arı kovanının 34 tanesi çalındı. Bir yandan güvenlik güçleri araştırma yaparken, o da Konya başta olmak üzere komşu il ve ilçelerde bulunan arıcılarla irtibata geçip çalınan arılarını aramaya başladı.

BAŞKA BİR ARICININ ŞÜPHESİYLE İZ SÜRMEYE BAŞLADI

İsmail Hakkı İç’e müjdeli haber Manavgat’tan gitti. Manavgat’ta arıcılıkla uğraşan bir vatandaş, Uzunlar Mahallesi Ada mevkiinde İ.G. isimli şahsa ait arı kovanlarının 4-5 ayrı modelde olması nedeniyle şüphelenerek çektiği fotoğrafları İsmail Hakkı İç’e gönderdi.

ARAMA KARARIYLA JANDARMAYA GİTTİ

Fotoğraflardan kendi kovanlarını tespit eden İç, Konya Cumhuriyet Savcılığından aldığı arama kararıyla Manavgat’a gitti. Kendi kovanlarından bir tanesini numune olarak yanında götüren İç, Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı Çenger Karakoluna bağlı ekiplerle Uzunlar Mahallesi Ada mevkiinde bulunan kovanların yanına gittiğinde 100 dolayında kovanın 28 tanesinin kendisine ait olduğunu tespit etti.

konyali-arici-dedektif-gibi-200-kilometre-iz-surup-calinan-arilarini-buldu.jpg

26 KOVANI BULDU

2020 yılı Kasım ayında 34 kovan arısının bahçe kapısının kırılması ve tellerin kesilmesi suretiyle çalındığını söyleyen İsmail Hakkı İç, “Manavgat’ta arıcılık yapan bazı arkadaşların da arılarının çalındığını öğrendim. Onlar bana ben de onlara çalınan kovanlarımın fotoğrafını atıp karşılıklı kendi çevremizde aramaya koyulduk. A.K. isimli arkadaşın gönderdiği fotoğraflarda çalınan arı kovanlarımı gördüm ve Manavgat’a geldim. Kovanlarımın 26 tanesi burada ama 8 tanesi yok.” dedi.

konyali-arici-dedektif-gibi-200-kilometre-iz-surup-calinan-arilarini-buldu-003.jpg

KOVAN YAPMAK VE YAKMAK İÇİN ÇAM AĞACI KESİLMİŞ

İ.G'nin arılarının bulunduğu yerde yaptığı barakanın etrafını kameralarla donattığı, kovan yapmak ve yakmak amacıyla izinsiz ağaç kestiği belirlendi. İsmail Hakkı İç’e ait olduğu belirlenen arı kovanları, jandarmanın hazırladığı tutanakla Manavgat’ta yediemine teslim edilirken, Orman İşletme Müdürlüğünden gelen görevliler, yaptıkları tespitin ardından Cumhuriyet Savcısının talimatıyla İ.G. hakkında usulsüz ve kaçak ağaç kesmekten suç tutanağı hazırlayarak Cumhuriyet Savcılığına gönderdi.

konyali-arici-dedektif-gibi-200-kilometre-iz-surup-calinan-arilarini-buldu-001.jpg

konyali-arici-dedektif-gibi-200-kilometre-iz-surup-calinan-arilarini-buldu-002.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.