14 Şubat neden Sevgililer Günü?

Neredeyse dünyanın her ülkesinde 14 Şubat günü Sevgililer günü olarak kutlanıyor. Birbirlerine sevgilerini göstermek isteyenler bugünü büyük bir festivale çevirme konusunda adeta yarışıyorlar. Peki 14 Şubat Günü ne anlama geliyor ve neden kutlanıyor?

14 Şubat neden Sevgililer Günü?

Neredeyse dünyanın her ülkesinde 14 Şubat günü Sevgililer günü olarak kutlanıyor. Birbirlerine sevgilerini göstermek isteyenler bugünü büyük bir festivale çevirme konusunda adeta yarışıyorlar. Peki 14 Şubat Günü ne anlama geliyor ve neden kutlanıyor? İşte 14 Şubat’ın tarihçesi…

- 14 Şubat Sevgililer Günü Tarihi

3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikâhlara dayanıyor. Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklar. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikâhlar kıyarak gençleri evlendirmeye devam eder. Ve bu davranışının bedelini de canıyla öder.   270 yılında 14 Şubat günü idam edilir. Aziz Valentine’nin ölümünden  yüzyıllar sonra da onun anısına öldüğü gün sevgililer günü ilan edilir.

- Sevgililer günü Türkiye’de ne zaman kutlanmaya başlandı?

Sevgililer Günü’nün ülke sınırlarına girmesi pek de eski bir tarihe dayanmıyor. Sevgililer Günü’nü ilk gündeme getiren  gazete 1980’li yılların sonunda Cumhuriyet oldu. Cumhuriyet Gazetesi Sevgililer Gününü sadece ülkeye getirmekle de kalmadı çok  ciddi bir gelir de elde etti.

 Brüksel’den i aşk yazıları yazan da Hadi Uluengin. Kerem Çalışkan Cumhuriyet’te arka sayfayı Sevgililer Günü’ne ayırdı, reklam müdiresi Ayşe Sözeri de basındaki ilk Sevgililer Günü ilanlarını almaya başladı. Bu ilanlar öyle çok etkili oldu ki ertesi yıl bütün gazeteler Cumhuriyet’in izinden yürüdüler.

90’lı yıllarda Sabah Gazetesi Sevgililer Günü ilan ekleri verme kararı alınca işler karıştı. O kadar çok ilan gelmişti ki 4 sayfa ek yetmedi, ilanlar ve ekler günlerce sürdü.

Sevgililer Günü kutlanması ya da kutlanmaması tartışıladursun özellikle gençleri hedef olarak belirleyen  kapitalist sistem için  ciddi bir kaynak olduğunun  da göz ardı edilmemesi gerekir.

Fehmihan TUNÇER

    

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.