Nefes darlığı şikayetiyle hastaneye gitti, boğazından 10 santim çivi çıktı

Öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye giden 91 yaşındaki yaşlı adamın boğazından 10 santim uzunluğunda çivi çıktı. Yaşlı adamın 24 yıl boyunca boğazında çiviyle yaşadığı tespit edildi.

Nefes darlığı şikayetiyle hastaneye gitti, boğazından 10 santim çivi çıktı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesine öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle başvuran 91 yaşındaki Keko Ateş'in röntgeninde, göğsünde 10 santimetrelik çivi olduğu ortaya çıktı.

Ateş'in soluk borusundan sağ akciğerine kaçmış olan çivi "Rijit bronkoskopi" adı verilen işlemle çıkartıldı.

Görevli doktor Murat Kılıç, soluk borusu içerisindeki 10 santimetrelik çivinin hızlı şekilde müdahale edilmediği takdirde hastanın hayatını tehlikeye atabileceğini söyledi.

Kılıç, "Larenks kanseri nedeniyle 24 yıl önce boynundan nefes borusuna açılan açıklık aracılığıyla nefes alıp verebilen hasta, nefes borusundaki bu açıklığı temizlemek amacıyla kullandığı 10 santimlik çiviyi soluk borusuna kaçırmış. Bu nedenle gelişen öksürük ve nefes darlığı şikayeti ile önce başka bir sağlık merkezine başvurmuş, ardından Fethi Sekin Şehir Hastanemiz Göğüs Cerrahisi Kliniğine yönlendirilmiş. Biz de hastanede 91 yaşındaki hastamıza çektiğimiz filmde soluk borusu içerisinde, sağ akciğer içerisine doğru kaçmış olan çiviyi tespit ettik. Uyguladığımız Rijit bronskoskopi işlemi ile nefes borusundaki 10 santimetrelik çiviyi başarılı bir şekilde çıkardık. Hastamızı ameliyat sonrası bir süre serviste takip ettikten sonra gün içerisinde taburcu ettik. Nadir de olsa bu tarz durumlarla karşılaşıyoruz. Bu tür durumlarda hızlı müdahale etmek oldukça önemli.” dedi.  

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.