İşte, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde görev alan Konyalı isimler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Kabineyi açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Konyalı 3 isim yer aldı. İşte, yeni kabinede görev alan Konyalı isimler…

İşte, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde görev alan Konyalı isimler

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan, mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli’nin elinden aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan resmen göreve başladı.

YENİ KABİNESİNİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinesini Çankaya Köşkü'nde kamuoyu ile paylaştı.

KONYALI 3 İSİM KABİNEDE YER ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinede Konyalı 3 isme görev verdi. İçişleri Bakanlığı görevine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise görevine devam edecek. Aslen Konyalı olan Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini yürütecek.

ALİ YERLİKAYA KİMDİR?

Ali Yerlikaya, 11 Ekim 1968 yılında Konya'da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Burada Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi.

ALİ YERLİKAYA'NIN HAYATI VE SİYASİ KARİYERİ

Ali Yerlikaya, üniversiteden mezun olduktan sonra 1990 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam adaylığı görevine başladı. Kayseri Felahiye, Hatay Erzin, Konya Derebucak, Şanlıurfa Hilvan, Yozgat Sarıkaya Kaymakamlığı yaptı. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, TÜHİS (Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri SendikasI) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulundu.

Ali Yerlikaya, 2007 yılında Şırnak valiliğine atandı. 2010 yılında ise Ağrı valisi olarak göreve başladı. 2012 yılında ise Tekirdağ valisi olarak atanan Yerlikaya, 2015 yılında Gaziantep valiliğine getirildi.

2015'den 2018 yılına kadar Gaziantep valisi olarak görev aldı. 27 Ekim 2018 tarihinde ise İstanbul valiliğine getirildi.

YSK'nın 2019 yerel seçimlerinde İstanbul seçimlerini iptal etmesi sebebiyle 7 Mayıs 2019 yılında geçici olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev aldı. Daha sonradan 27 Haziran'da görevini teslim etti.

ALİ YERLİKAYA EVLİ Mİ, ÇOCUKLARI VAR MI?

Ali Yerlikaya, uzun bir süredir Hatice Nur Yerlikaya ile evlidir. Çiftin Emir Yusuf Yerlikaya ve Ahmet Yerlikaya adında iki oğlu vardır.

iste-cumhurbaskanligi-kabinesinde-gorev-alan-konyali-isimler.webp

FAHRETTİN KOCA KİMDİR?

2 Ocak 1965 doğumlu ve 55 yaşında olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya’nın Kulu ilçesinin Ömeranlı mahallesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Konya’da yapan Bakan Koca, lise öğrenimine Bursa Erkek Lisesi’nde devam ederek buradan mezun olmuştur. İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki öğrenimini 1988’de tamamlayarak tıp doktoru diplomasını ve unvanını almıştır.

İstanbul Çapa Tıp Fakültesinden mezun olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında ihtisas yapan Fahrettin Koca İstanbul Medipol Üniversitesinin kurucusu ve sahibidir. Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı’nın da kurucu olan Bakan Koca. Türkiye Cumhuriyeti’nin 59. Sağlık Bakanı olarak görev yapmaktadır.

FAHRETTİN KOCA’NIN MESLEK HAYATI

1988’de İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden mezun olarak göreve başlayan Fahrettin Koca, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Bakan Koca çeşitli sağlık kuruluşlarında medikal direktörlüğü ve doktorluk görevlerinde yer almıştır.

Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı (TESA)’da kurucu başkanlık görevi yapan Koca, daha sonra bu vakıf tarafından 2009 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi’nin kuruculuğunu da yaparak Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürütmüştür.

Bunların dışında Fahrettin Koca’nın Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği’nde, (TPK) Türk Pediatri Kurumu’nda, Sağlık Meslek Komitesi’nde, (İTO) İstanbul Ticaret Odası’nda, (OHSAD)Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği’nde üyelikleri bulunmaktadır.

(DEİK) Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi’nde Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı olan Fahrettin Koca aynı zamanda Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı olarak görev yapmaktadır.

FAHRETTİN KOCA’NIN SİYASET YAŞAMI

Fahrettin Koca siyaset yaşamı, 2018 yılında Türkiye’de yapılan genel seçimler neticesinde, 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu sonrası ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden meydana gelen Bakanlar Kurulu’na dönemin Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak göreve atanmıştır.

Sağlık Bakanı olarak atanmasından sonra 10 Temmuz 2018 günü görevine yemin ederek başlayan Fahrettin Koca hala Türkiye Cumhuriyeti’nin Sağlık Bakanı olarak görev yapmaktadır.

FAHRETTİN KOCA’NIN ÖZEL HAYATI

Evli ve dört çocuk babası olan Fahrettin Koca son günlerde küresel salgın olan koronavirüs nedeniyle ülkemizde en çok takip ve merak edilen kişi haline gelmiştir.

Gazetecilere verdiği sakin ve saygılı duruşu, hastalarına verdiği değer ve görevinde göstermiş olduğu titizlikle Türk halkının kısa zamanda sevgisini ve saygısını kazanan Fahrettin Koca hakkında babasının vermiş olduğu röportajda da anlaşılmaktadır.

Babası Hasan Bey oğlu hakkında, her zaman başarılı, merhametli, disiplinli ve temiz olduğunu söyleyerek oğlunun hiçbir zaman insanlara kıyamadığından söz etti. Oğlum haksızlığı hiç sevmez ve her zaman başarılı bir çocuktu. Elinden geldiğince her şeyin iyisini yapar ve herkese yaralı olur.

6 çocuğum var ve en büyükleri Fahrettin’dir diyen baba Hasan, çocuklarını mahallede bakkallık yaparak okuttuğunu ve elhamdülillah hepsinin de başarılı olduklarını söyledi.

FAHRETTİN KOCA VE AİLESİ

Hale Koca ile evli olan Bakan Koca eşi ve küçük oğluyla beraber Ankara’da yaşamaktadır.

iste-cumhurbaskanligi-kabinesinde-gorev-alan-konyali-isimler-001.webp

MAHİNUR ÖZDEMİR KİMDİR?

Türk asıllı Belçikalı eski siyasetçi Mahinur Özdemir Göktaş, 7 Şubat 1982 yılında Belçika'da Brüksel Bölgesi'nin Schaerbeek ilçesinde doğdu.

2009-2019 yılları arasında iki dönem Brüksel Milletvekilliği yapan Mahinur Özdemir, 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi görevini yürütmeye başladı.

Mahinur Özdemir, Konya asıllı göçmen bir Türk ailesinin Belçika'daki üçüncü nesil fertlerindendir. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümünde Lisans, Kamu Yönetimi alanında da Master yaptı.

Mahinur Özdemir, evli ve 2 çocuk annesidir.

Mahinur Özdemir, ana dilleri Türkçe ve Fransızca'nın yanı sıra ileri düzeyde Felemenkçe, İngilizce konuşmaktadır ve Latince bilmektedir.

iste-cumhurbaskanligi-kabinesinde-gorev-alan-konyali-isimler-002.webp

Haber Dairesi (Konya Haber)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.