Selman Selim Akyüz

Selman Selim Akyüz

“Muhafazakar Müslümanlarda Madde Bağımlılığı Krizi”

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde, “Muhafazakar Müslümanlarda madde bağımlığı krizi” başlığıyla yayınlanan bir yazı “Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıddık Ünalan” imzasıyla paylaşıldı.

Yeni Asya Gazetesinde de “Dünyaya bağlanmış Müslümanları kim tedavi edecek?” başlığıyla yayınlanan ve daha sonra düzeltilen yazının Sıddık Ünalan’a ait olduğu iddiası doğru değil. Yazı Abdülaziz Kıranşal’a ait.

İnternette anahtar kelimelerle araştırma yapıldığında yazının Abdülaziz Kıranşal’a ait olduğuna dair kaynaklara da ulaşılabiliyor. Kıranşal, Milli Gazete’de yazılar yazıyor. Milli Gazete’deki kişisel sayfasına bakıldığında yazıya erişilebiliyor.

Kıranşal’ın yazısı, 21 Kasım 2019 yılında yayımlamış.

muhafazakar-muslumanlarda-madde-bagimliligi-krizi.png

Yazının Haziran 2020 itibariyle Sıddık Ünalan’a atfedilerek Facebook ve diğer platformlarda, ardından da internetteki bazı sayfalarda paylaşılarak yaygınlaştığı anlaşılıyor. Köşe yazısı sitelerinin kaynak göstererek yazıyı yaygınlaştırmasına neden olan Yeni Asya Gazetesi de, Ünalan’ın kendilerine ulaştığını ve yazının kendisine değil Abdülaziz Kıranşal’a ait olduğunu bildirdiğini yazıda belirtti.

Diğer yandan, Sıddık Ünalan, ilahiyat alanında öğretim üyesi ancak profesör değil doktor öğretim üyesi ünvanına sahip. Fırat Üniversitesi İslam Tarihi Anabilim Dalında görev yapan Dr. Ünalan, fakültenin dekanı değil ve bu görevde hiç bulunmadı.

Fakültenin dekanı (2021 Kasım itibariyle) Prof. Dr. Veysel Özdemir.

Sonuç olarak “Muhafazakar Müslümanlarda Madde Bağımlılığı” ya da farklı başlıklarla paylaşılan yazının Sıddık Ünalan’a değil Abdülaziz Kıranşal’a ait olduğu ve Dr. Ünalan’ın profesör ya da ilahiyat fakültesi dekanı olmadığı anlaşılmaktadır.

https://dogrulugune.org/muhafazakar-muslumanlarda-madde-bagimliligi-krizi-baslikli-yazinin-siddik-unalana-ait-oldugu-iddiasi/

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.